Cele Maratonu

  1. Maraton jest imprezą cykliczną odbywającą się corocznie, od 2004 roku, w każdą kolejną rocznicę przyjęcia Polski w struktury Unii Europejskiej.
  2. Trasa maratonu przebiega, prawie w całości, głównym szlakiem turystycznym Gór Świętokrzyskich im. Edmunda Massalskiego i ma za zadanie popularyzację najpiękniejszych fragmentów Regionu Świętokrzyskiego.
  3. Maraton jest  imprezą składającą się na cykl współzawodnictwa o tytuł „Superpiechur Świętokrzyski” i jest jedną z propozycji uprawiania turystyki kwalifikowanej.

„Twardziel Świętokrzyski”

Supermaraton na dystansie 100km jest kontynuacją, organizowanego od 2004 roku, maratonu unijnego. Zorganizowany, po raz pierwszy sondażowo w 2006 roku, zyskiwał coraz większe zainteresowanie, a od 2011 roku praktycznie stał się głównym punktem imprezy. Nie jest to maraton biegowy, raczej trudny marsz nocno-dzienny, przeznaczony dla bardzo sprawnych i doświadczonych piechurów. Zachęcamy szczególnie do udziału osoby podejmujące pierwsze próby na dystansach ultra. Terenowa trasa, przebiegająca górskim szlakiem turystycznym, jest naprawdę trudna, a w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych staje się wręcz ekstremalna.