XIII – lecie „Twardziela Świętokrzyskiego”

Już po raz 13 grupa zapaleńców rajdów górskich organizuje jeden z czołowych maratonów górskich w Polsce – „Twardziela Świętokrzyskiego”.

Współorganizatorami imprezy są Studium WFiS Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych wraz z Klubem Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” oraz SCKiS w Strawczynie, przy znacznej pomocy gmin Bieliny, Masłów, Miedziana Góra i Zagnańsk. Gminy te udostępniły lokale w Kakoninie, Ameliówcu i Tumlinie – Węgle, co bardzo nam ułatwiło organizacja imprezy. Sponsorem imprezy jest firma SUPON. Dziękujemy za pomoc medyczną od X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Stowarzyszeniu „Aktywny Ćmińsk“ za rewelacyjne prowadzenie punktu kontrolnego.

W 100 km rajdzie, na trasie Gołoszyce – Strawczynek / czerwony, główny szlak po Górach Świętokrzyskich / wystartowało rekordowe 194 osoby, w tym 59 kobiet.

Warto podkreślić skalę trudności tej imprezy. Przewyższenie na trasie wynosi ponad 2500 m. Pierwsza część rajdu przebiega w nocy, przez najtrudniejszy odcinek, błotnisty i wymagający technicznie, w Paśmie Jeleniowskim. A potem jeszcze 75 km przez Św. Krzyż, Łysicę itd…aż do Strawczynka.
Organizatorzy także mają bardzo trudne zadanie, gdyż trasa przebiega w terenie często mało dostępnym. Do tego na dystansie ponad 100 km. Jednak dzięki doświadczonym członkom Komitetu Organizacyjnego, którzy obsługują punkty kontrolne, pomocy gmin, przez które prowadzi szlak rajdu, wszystko udaje się znakomicie.

Komandorem Rajdu i głównym organizatorem jest „góral z zamiłowania”, Andrzej Żeleźnikow. Pomysłodawcą i Honorowym Komandorem imprezy jest Ryszard Łopian. Oprócz Komandorów  w rajdzie uczestniczyli jako organizatorzy : Konrad Żeleźnikow, Barbara Żeleźnikow, Olgierd Żeleźnikow, Tomasz Brzozowski, Magdalena Kowalczyk, Michał Łatasiewicz, Krzysztof Żołądek, Krzyszof Kowalski, Piotr Osmoła, Dorota Osmoła, Katarzyna Siemieniuch, Maciej Toborowicz, Grażyna Toborowicz, Maciej Pękowski, Wiesław Tokar, Grzegorz Krochmal i grupa studentów WSEPiNM.

Łącznie „Twardzielami Świętokrzyskimi” zostało 145 osób w tym 38 kobiet. Mieliśmy na imprezie przedstawicieli prawie wszystkich województw.
Dziękujemy wszystkim organizatorom rajdu, którzy poświęcili spory kawałek „długiego weekendu”. A już szykujemy 3 następne rajdy w tym roku, pierwsza już 31.08 „Gorąca 70-tka”. Szczegóły na www.twardziel.swietokrzyski.eu.
I zapraszamy za rok, bo „Twardziel” to już kultowa impreza i warto w niej uczestniczyć i walczyć z własną słabością!

Andrzej Żeleźnikow